Slajdowisko „Tajemnicze Podróże” 2018

 

„Dopiero kolejne trudne sytuacje w górach pozwoliły mi zrozumieć,
jak bardzo niebezpieczne jest to, w co się bawimy”

Adam Bielecki “Spod zamarzniętych powiek” 2017

W czwartek, 22 listopada w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu zagości Adam Bielecki. Polski himalaista i podróżnik, członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej, zdobywca ośmiotysięczników, lider zimowej, narodowej wyprawy na K2, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat opowie o swoich niezwykłych wyprawach.

Spotkanie odbędzie się:

  • data: 22 listopada (tj. czwartek)
  • godzina: 17:00
  • miejsce: sala konferencyjna ratusza w Miasteczku Galicyjskim ul. Lwowska 226, Nowy Sącz

 

Program spotkania:

Multimedialna prelekcja przedstawiająca w skrócie życiorys wspinaczkowy Adama Bieleckiego oraz przebieg zimowej wyprawy na K2 wraz z akcją ratunkową na Nanga Parbat. Po prelekcji trwającej 120 minut Adam odpowie na pytania. Będzie też czas na zrobienie zdjęcia lub zdobycie dedykacji. Będzie także możliwość zakupu książki „Spod zamarzniętych powiek” z autografem Adama.

 

Partnerzy i sponsorzy:

                 

 

 

Adam Bielecki (35 lat) – himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Członek Klubu Wysokogórskiego Kraków oraz członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125 m. W ramach ekspedycji “Annapurna Polsped Expedition 2017”, wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny 8091 m. 27 stycznia 2018,  wspólnie z Denisem Urubko, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem, przerwał zimową wyprawę na K2 i wziął udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, której celem była pomoc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Revol i sprowadzili ją do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera (dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe). Akcja ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach i została doceniona za bohaterstwo uczestników. Odznaczony srebrną odznaką za zasługi dla sportu. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.

 

Nagrody

Wyróżnienie w konkursie Kolosy 2000 za najmłodsze na świecie, solo i w stylu alpejskim wejście na Khan Tengri 7010m. Nagroda główna w konkursie Kolosy 2012 za pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum I. Nagroda główna w kategorii wyczyn roku w konkursie Travelery 2012 magazynu National Geographic. Srebrna odznaka za zasługi dla sportu nadawana przez ministra sportu. Nagroda za osiągnięcie sportowe roku 2011 nadawana przez prezydenta miasta Tychy. Tyski laur sportowy 2013. Wejście na GI zostało uznane przez renomowany portal explorersweb za największy wyczyn roku w dziedzinie eksploracji.

Fotogaleria ze spotkania z Adamem Bieleckim

Skip to content