Wystawy – Galeria ratuszowa

 „Emalie Iwony Bugajskiej-Bigos”

Wystawa emalii Iwony Bugajskiej-Bigos, która ukończyła Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, podyplomowe studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Autorka realizuje cykl prac zatytułowany WORDS (SŁOWA), w którym podejmuje aspekty związane z komunikacją; sytuacją, w której słowa swą formą i zamysłem prowokują zaistnienie interakcji treściowo-formalnej między odbiorcą a dziełem plastycznym.

Wystawa czynna od lutego do kwietnia 2024 r. w godzinach otwarcia ekspozycji.


Świat w kolorach. Akwarele Zenona A. Remiego

Świat w kolorach” to tytuł wystawy prezentującej akwarele architekta Zenona Andrzeja Remiego, wykonane podczas licznych podróży po kraju i świecie. Z jednej strony są to prace ukazujące fragmenty architektury odwiedzanych zagranicznych miast, miasteczek, urokliwych uliczek, egzotycznej przyrody. Z drugiej strony są to sentymentalne widoki rodzimych pejzaży, tatrzańskich i beskidzkich krajobrazów, drewnianych kościółków czy kapliczek.

Wystawa czynna od 28 marca do 19 maja 2024 r. w godzinach otwarcia ekspozycji.


„Świat Nikiforów – wystawa pokonkursowa we współpracy z Change Not-For-Profit”

Wystawa „Świat Nikiforów” ma na celu promować sztukę artystów z niepełnosprawnością intelektualną, odkrywać i rozwijać ich talenty, pomagać im w twórczy sposób uczestniczyć w życiu społecznym, przezwyciężać izolację. Dzięki  organizacji tego wyjątkowego konkursu „Świat Nikiforów” oraz pokonkursowej wystawy tysiące twórców z całego kraju będą mogli zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności.  Inaczej niż patron programu – Nikifor Krynicki – którego talent został doceniony zbyt późno. Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Change4Good not-for-profit.

Wystawa czynna w okresie maj – czerwiec 2024 r. w godzinach otwarcia ekspozycji.


“Moja przygoda w Muzeum”

Wystawa pokonkursowa prac dziecięcych.

Wystawa czynna w czerwcu 2024 r. w godzinach otwarcia ekspozycji.


„Marian Pażucha – rzeźba”

Marian Pażucha zajmuje się rzeźbą w drewnie i malarstwem od czterdziestu lat. Interesuje go etnologia Podhala, Beskidów oraz Bieszczad, ich kultura materialna i duchowa. Zajmuje się rzeźbą w drewnie i malarstwem od początku lat 70. XX w. Jego prace ukazują przyrodę Karpat oraz kulturę duchową i materialną tego regionu: obyczaje, wierzenia, obrzędy, zabawę i modlitwę – trudne życie i stałą walkę o byt. Artysta wciąż doskonali swój warsztat, urozmaica tematykę i kompozycję. Tworząc płaskorzeźbę, wykorzystuje walor i specyfikę drewna, czasem także jego naturalny kształt. Bohaterowie Mariana Pażuchy żyją życiem wykreowanym w wyobraźni. Artysta z sentymentem sięga do przeszłości, czerpie z podań i legend oraz z twórczości ludowej. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, utrwalając karpackie tematy i nawiązując do tradycji polskiej sztuki ludowej

Wystawa czynna w okresie lipiec – wrzesień 2024 r. w godzinach otwarcia ekspozycji.

Skip to content