Warsztaty edukacyjne i lekcje muzealne w Miasteczku Galicyjskim

Czas trwania: do 90 minut
Grupa: min. 10 osób
Zajęcia realizowane po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Kontakt:
tel. 18 441 02 10 / 18 444 35 70, e-mail: kasamg@muzeum.sacz.pl

 • Zaplecione (Nowość)
  Warsztaty, na których można wybrać jedną z metod wyplatania. Metoda wikliny papierowej – uczestnicy będą mogli wykonać samodzielnie papierowe rureczki, z których stworzą kolorową podkładkę pod kubek w formie domków galicyjskich. Metoda zaplatania sznurków – uczestnicy stworzą bransoletkę lub zakładkę do książki w formie makramowego listka.

   

 • Miasteczkowy Postcard (Nowość)
  Propozycja dla miłośników niebanalnych form – podczas warsztatów będzie można skomponować własny obraz z naturalnych materiałów takich jak drewno, siano, słoma, trawy, liście, ziarna, itd.. Będzie to cenna lekcja przyrody dla ciekawych świata dzieci i okazja do stworzenia oryginalnej ozdoby do domu, która wprowadzi niepowtarzalny klimat, a jej tworzenie to wielka przyjemność.

   

 • Sojowe – ZapachLove (Nowość)
  W ramach zajęć uczestnicy dowiedzą się dlaczego wyroby z wosku sojowego są bardziej ekologiczne niż z wosku parafinowego oraz wykonają pachnące zawieszki do ubrań, własnoręcznie zdobione.

   

 • Pszczółkowe mydełka (Nowość)
  Warsztaty pszczelarskie z własnoręcznie wykonanym mydełkiem z certyfikowanej bazy mydlarskiej z naturalnymi dodatkami takimi jak płatki owsiane, płatki suszonych kwiatów, kryształki miodowo-woskowe, pyłek pszczeli, kawa, cynamon. Kiedy mydełka tężeją uczestnicy nabędą wiedzę o życiu i roli pszczół i innych zapylaczy.
 • Pszczele ścieżki (Nowość)
  Warsztaty z degustacją miodów i własnoręcznie wykonaną świecą. Zajęcia obejmują część teoretyczną, w której uczestnicy znajdą odpowiedzi na pytania jak powstaje miód, co łączy pszczołę i słonia, czy pszczoły robią perfumy, zabawę sprzętem pszczelarskim, zabawę w pszczele aktywności panujące w ulu oraz część praktyczną czyli samodzielne wykonanie świecy z woskowego plastra oraz degustację mniej znanych odmian miodów, ziołomiodów i produktów pszczelich.
 • Papier czerpany
  Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Każdy uczestnik samodzielnie wykona arkusz papieru czerpanego. Zajęcia są małą historią papiernictwa połączone z zabawą, aby uświadomić jak ważną rolę odgrywa papier.

   

 • Kolorowe niteczki, kolorowe sznureczki
  Warsztaty interaktywne kształtujące inwencję twórczą uczestników. Przy zastosowaniu materiałów pasmanteryjnych: włóczki, kolorowych sznureczków, cekinów, filcu, koronek czy szpilek z użyciem szydełka lub igły; uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać biżuterię, kartki okolicznościowe, kompozycje kwiatowe, breloczki, zakładki do książek.

   

 • Warsztaty zabawkarskie
  Warsztaty poświęcone sztuce zabawkarskiej na wsi polskiej oraz w miasteczkach w XIX i XX wieku. Zajęcia przybliżają problematykę związaną z wykonywaniem zabawek z surowców naturalnych oraz tematykę zabaw, jakie były popularne na terenach wiejskich i miejskich w tym okresie. Podczas warsztatów wykonywane są własnoręcznie zabawki np. ze słomy lub gałganków.

   

 • Galicyjskie pejzaże
  Zajęcia terapeutyczne wykorzystujące różne metody oraz techniki artystyczne. Na zajęciach uczestnicy będą mogli wykonać rysunek, prace malarską, collage z wykorzystaniem różnych materiałów. Zajęcia odbywać się będą w plenerze, uczestnicy zajęć wykonają swoje prace rysunkowe lub malarskie w przestrzeni Miasteczka Galicyjskiego.

   

 • Piąta klepka
  Uczestnicy zajęć poznają rzemiosło drzewne, jedno z najstarszych zajęć, jakimi trudnili się mieszkańcy dawnej Galicji. Każdy z uczestników zajęć otrzyma materiał, niezbędne narzędzia oraz instrukcję wykonania drewnianej zabawki, samodzielnie ją pokoloruje lub ozdobi.

   

 • Ceramika artystyczna
  W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z gatunkami gliny, sposobami jej oczyszczania i przygotowania. Zapoznają się z technikami zdobienia. Prezentacja metod wypalania i suszenia naczyń, praktyczna nauka ręcznego modelowania prostych form.

   

 • Makramowe dekoracje
  Warsztaty poświęcone sztuce wiązania sznurków, dzięki której można wyczarować oryginalne ozdoby na ścianę, kwietniki, abażury, biżuterię. Uczestnicy warsztatów nauczą się kilku podstawowych węzłów tworząc makatkę lub brelok. Makrama rozwija zdolności manualne uczestników i świetnie relaksuje.
 • Na szkle malowane
  Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki i historię ludowego malarstwa na szkle. Ponadto każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć własny projekt obrazu, a następnie przenieść go na szybę. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji wzorniki i szablony z tradycyjnymi motywami ludowymi.
Skip to content